Пятница, 17 Мая 2013

Дослідження застосування Фоспренілу і Гамавіту при розведення коней. Підвищення стійкості до хвороб коней і лошат.

Підвищення виходу й збереження лошат залишається актуальним завданням для конярства, особливо на великих кінних заводах. 

 

Проблема полягає у низькому  показнику запліднення кобил, часто зниженою резистентністю і захворюваністю новонароджених лошат, які до відлучення іноді по кілька разів хворіють різними захворюваннями. Це неминуче позначається на їх подальшому розвитку і використанні.

У 2006 році були отримані позитивні результати щодо застосування Фоспренілу (стимулятор природної резистентності та імунітету) і Гамавіту (комплексний біотонізуючий засіб) на поголів'я кількох кінних заводів Росії.

У Локотському кінному заводі (Брянська обл) Гамавіт застосовували під час проведення злучної кампанії і в період відлучення лошат. Кобилам з порушеннями статевого циклу (персистентне жовте тіло, затримка дозрівання фолікулів) і для підвищення результативності штучного осіменіння застосовували Гамавіт дворазово з інтервалом 7-10 днів в дозах від 12 до 25 мл на особину залежно від маси тіла (приблизно 20 мл на 600 кг живої маси). При цьому кобили, що ожеребились, отримували першу ін'єкцію препарату на 3-й день, холості кобили - за 21 день до початку злучного сезону, кобили, що не запліднились після третього циклу - з 30 дня після останнього осіменіння або парування.

У 2006 році ця схема використовувалася для 84 маток (половина кобил запліднювалась природно, половина штучно). В результаті ожереблення у дослідній групі склало 98%. У групі кобил, які не отримували Гамавіт (контроль, 36 голів, також порівну з природним і штучним осіменінням), ожереблення склало 58,4%. Це відповідає показникам 2005 року, коли Гамавіт при відтворенні не призначали: тоді ожереблення по господарству в цілому становило 60,5%.

Подібним чином Гамавіт застосовували і в КГ «Трошин» Смоленської області на невеликому поголів'я. Кобили з млявим бажанням (15 голів) отримували Гамавіт перед злучкою по 5 мл внутрішньом'язово щодня до повного покриття. У цій групі отримали 100%-ве запліднення.

Поголівну загальну профілактику захворювань новонароджених лошат Фоспренілом і Гамавітом також проводили в Локотського кінному заводі.

Всі отримані в 2006 році лошата (60 голів) були оброблені на третій день життя, у віці одного і двох місяців Фоспренілом в дозі 0,05 мл / кг і Гамавіту в дозі 0,1 мл / кг. До відбирання у 86% лошат не було симптомів вітамінної недостачі, респіраторних та інших захворювань. У 2005 (контрольному) році з 86 голів тільки 78,6% лошат до відлучення нічим не хворіли. Тобто загальна захворюваність лошат в результаті профілактичного застосування Фоспренілу і Гамавіту знизилася на 7,4%.

Профілактику інфекцій лошат Фоспренілом і Гамавітом в умовах спалаху успішно проводили в ТОВ «Поворот» Московської області.

При суглобовій інфекції новонароджених (при лаб. дослідженні виділено групу умовно-патогенних стафілококів) лошатам дослідної групи (21 гол.) вводили Гамавіт по 3 мл / гол. внутрішньом'язово на 1, 3 і 7 добу життя спільно з антибіотиком (у перший день). У цій групі не захворіло жодне лоша (захворюваність 0%, збереженість 100%). У контролі (9 голів) захворюваність склала 55%, і, надалі, падіння 22%. Тобто при цьому спалаху профілактичне застосування Гамавіту з антибіотиком виявилося дуже ефективним.

При виникненні кишкової інфекції (виділена умовно - патогенна E.сoli.), вирішено було провести таку ж профілактику (Гамавіт + антибіотик). Але після того, як всі троє лошат, оброблені таким чином, захворіли, вирішено було застосувати іншу схему, яка і виявилася ефективною.

За новою схемою лошатам (14 голів) в 1 і 3 дні життя вводили Гамавіт 3 мл / гол. внутрішньом'язово і Фоспреніл 2 мл / гол. всередину, без профілактичної дачі антибіотиків та інших засобів. У цій групі жодне лоша не захворіло. З 15 лошат, що не отримували ніякої профілактики (контроль), захворіло 11 (73%), і в наслідку впало 2 (13%).

Таким чином, при подібній інфекції профілактичне застосування Гамавіту з антибіотиком не дало бажаного ефекту, а спільне застосування Гамавіта і Фоспренілу дозволило на 100% запобігти хворобі.

Також з хорошим результатом Фоспреніл і Гамавіт були використані в господарствах у поєднанні зі стандартним комплексом засобів для лікуванні різних інфекційних захворювань.

У ТОВ «Поворот» поряд з профілактикою зазначених захворювань Фоспреніл і Гамавіт використовували для лікування лошат, котрі хворіли раніше. Так, додавання до стандартної схеми лікування суглобової інфекції Гамавіту (3-5 мл на голову 1 раз на день внутрішньом'язово з першого дня захворювання) дозволило запобігти падінню (у контролі при лікуванні тільки стандартним комплексом препаратів - падіння 22%) і скоротити термін лікування з 16 (контроль) до 7 днів. При кишковій інфекції додавання до стандартної схеми Гамавіта полегшило перебіг захворювання, одужання наступило протягом 10-14 днів, а при використанні і Фоспренілу, і Гамавіту (у тих же дозах, що і при профілактиці) термін лікування був скорочений в 2 рази і склав 5 - 6 днів (2 гол.), падіння не було («контрольне» лоша, якого лікували тільки стандартним комплексом засобів, загинуло).

Респіраторні інфекції у лошат 2-9 місяців (лабораторний діагноз, як правило, не встановлювався) успішно лікували з додаванням Фоспренілу і Гамавіту до стандартної схеми в декількох господарствах (Локотської кінний завод, ТОВ «Поворот», «Лада-Консул», Краснодарський край, Кіровський кінний завод).

 

Найбільш ефективним виявилося додавання до схеми лікування Фоспренілу по 10-25 мл / гол 3-5 днів (Локотської кінний завод, 30 голів). Це дозволило істотно полегшити важкість перебігу захворювання і запобігти його переходу в хронічну форму. У хронічно хворих відзначали полегшення стану. В інших господарствах в додавання до стандартної схеми застосовували Гамавіт (без Фоспренілу) – 10 - 20 мл / гол. внутрішньовенно 7 днів або 5-8 мл внутрішньом'язово протягом 6-17 днів. У всіх зазначених господарствах відзначали полегшення стану і прискорення одужання лошат. Контрольних груп у цих випадках не формували.

Таким чином, обидва препарати справляють позитивний вплив при лікуванні респіраторних інфекцій. Вибір найкращої схеми і оцінка її ефективності потребують подальшого вивчення.

Висновки, що випливають з наведених даних, імуно- та біостімулюючі і адаптогенні препарати можуть бути ефективні при найрізномінітніших показаннях. Неодноразово доведено взаємозв'язок між рівнем стресу і заплідненості самок, при зростанні рівня стресу пригнічується иммунореактивність тварин (А. Ласків, 1999 р.). Отже, використання препарату, що підвищує стійкість до стресів (одна з властивостей Гамавіта), може сприяти профілактиці безпліддя, і, в деякій мірі, підвищенню стійкості організму до різних захворювань.

Додавання до профілактичної і лікувальної схеми Фоспренілу, підвищує природну резистентність організму, ще більше посилює здатність протистояти дії різних несприятливих факторів, в першу чергу інфекційних.

Ймовірно, саме ці властивості препаратів роблять їх універсальними і досить ефективними засобами профілактики зниження різних видів продуктивності і попередження різних інфекційних захворювань молодняку.

Висновок: Ефективність Фоспренілу і Гамавіту для підвищення виходу і збереження молодняку ​​з перших днів життя підтверджена на великому поголів'я коней. Препарати можуть бути рекомендовані для широкого практичного застосування.

На підставі аналізу отриманих результатів ми пропонуємо наступні схеми.

Для стимуляції охоти у кобил і підвищення заплідненості: Гамавіт 0,025 мл / кг внутрішньом'язово дворазово з інтервалом 7-10 днів, на 3-й день після ожереблення, а холостим кобилам перше введення - за 21 день до передбачуваного терміну злучки або щодня в день злучки до повного покриття.

Для профілактики хвороб лошат першого року життя: Фоспреніл 0,05 мл / кг і Гамавіт 0,05 - 0,1 мл / кг в 1й, 3й і 7й дні життя, далі 1 раз на місяць до відлучення.

Про виникненні спалаху інфекції здоровим лошатам: додатково ввести Гамавіт і Фоспреніл в тих же дозах (при кишкової інфекції Фоспреніл бажано вводити перорально) 2-3 дні підряд.

При лікуванні інфекцій (у поєднанні з комплексною терапією): Гамавіт в дозі 0,1 -0,2 мл / кг, Фоспреніл - 0,05 мл / кг внутрішньом'язово або внутрішньовенно. Тривалість курсу Фоспренілу 3-5 днів, Гамавіту - до 2х тижнів.

Купить ветпрепараты для всех видов животных в интернет-ветаптеке Юсна Супер Био

Дєєва А.В., Зайцева М.Л., Кормановський Є.В., Стікіна Є.О., Білоусова Р.В.

Загрузка...
Загрузка...